Blogerka Klárka: OCEÁN NA KONCI ULIČKY

sobota 26. května 2018

OCEÁN NA KONCI ULIČKY


Ahojte! ☺

Teprve nedávno jsem vydala jednu knižní recenzi a už přicházím s novou. No, ono když vám to neblokuje kniha, kterou ne a ne dočíst, jde to rychleji. Tuhle jsem přečetla na pár otevření. Tak proč se o ni zrovna hned nepodělit, že? ☺


Název: Oceán na konci uličky

Autor: Neil Gaiman

Stránky: 179

Nakladatelství: William Morrow

Rok vydání: 2013
Moje anotace

Příběh pojednává o muži, který se po pohřbu vydává do míst, kde trávil své dětství. Do míst, která mu jsou povědomá, zároveň však neznámá. Projíždí ulicí a zastavuje se u staré farmy. Nohy ho nesou dál, až k velkému rybníku. Ne... Počkat. Tohle přece není rybník... Je to oceán! Oceán Lettie Hempstockové! V tento okamžik se muž vrací v myšlenkách do svého dětství. Do svých sedmi let. Jako kouzlem se mu vybavují všechny vzpomínky a dobrodružství, která tu zažil. Některá by možná rád zapomněl. O jiná naopak nikdy nepřišel.


Můj názor

Autor dokázal vměstnat velký příběh na málo stránek. Zhltli jste ho za opravdu krátkou dobu.
Dalším plusem je čtivost. Oči vám klouzaly řádek po řádku, ani jste nevěděli, jak.
Kniha má navíc opravdu krásný obal, po přečtení příběhu zjistíte, jak moc je výstižný.
Tím méně pozitivním je ale námět jako takový. Když jsem četla anotaci, ziluzovala jsem si nějaké drama, klidně thriller nebo něco „šmrncnutého“ krimi příběhem. Netrefila jsem se však ani do jednoho. Místy mi to přišlo jako pohádka, místy jako fantasy. Od knihy samotné jsem čekala mnohem mnohem víc. Tohle mi moc neříkalo.
I přesto, že mě neuchvátil příběh, oceňuji jeho konec. Poslední věty toho vysvětlily opravdu spoustu. Povedený nápad! ☺Hodnocení

Kniha se mi sice do vkusu moc netrefila, ale nemůžu říct, že by byla špatná. Jen mě ty pohádkově smyšlené postavy moc nebraly. Přesto byly okamžiky, u kterých se mi svíralo srdce, cítila jsem zlost, a nemohla jsem knihu jen tak položit.
Přiklonila bych se tedy mírně ke kladnějšímu hodnocení a knize dávám 6 bodů z 10.


Slyšeli jste už o této knize? ☺

Blogerka Klárka 

4 komentáře:

 1. Neslyšela, ani o autorovi :) Já moc nemusím pohádky. Jako točené miluju, ale četbu v nich nevyhledávám. Nejradši mám prostě nějaké klasické příběhy v reálu se zajímavou zápletkou :)

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
 2. Přijde mi lehce komické, že na Gaimanovi kritizuješ to, proč ho většina lidí vyhledává - tedy otevřenost jeho příběhů, magické prvky protnuté mytologií, pohádkami a kulturními odkazy. Ale každý podle svého gusta, že? :) Já třeba fantasy knihy miluji a Oceán na konci uličky považuji za jednu z nejlepších Gaimanových knih. Skvělé je i Nikdykde a moje nejmilovanější komixové vydání Spáčka a vřeteno (což je opravdu moderního pohádka).
  Péťa (www.ctenipodlavici.cz)
  PS: Ocenila bych možnost komentovat i jinak, než skrze google (respektive bych ráda zvolila uživatelské jméno a přidala odkaz na svůj web, jak to dělám na jiných stránkách).

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Nejdříve bych ti chtěla poděkovat za zpětnou vazbu. ☺
   A teď k mojí reakci na tvůj komentář. Oceán na konci uličky bylo první dílo, které jsem od tohoto autora četla. Jsem ten typ lidí, co koukne na název, obálku a anotaci a podle toho vybírám knihu. Na konkrétní autory se moc nezaměřuju. Stejně tak to bylo u tohoto díla. Líbilo se mi, jak vypadá, a anotace mě zaujala. O prvky, které autor využívá, jsem se nezajímala.
   Tuto knihu hodnotím čistě svým subjektivním vnímáním, bez ohledu na typické znaky děl pana Gaimana. ☺
   To, pro co je mezi čtenáři oblíbený, mě jednoduše nezaujalo. ☺
   Na druhou stranu ti rozumím a respektuji, co jsi napsala. Holt, 100 lidí, 100 chutí. ☺
   A na přidávání komentářů se mrknu, díky za tip. ☺

   Vymazat