Blogerka Klárka: MILADA

úterý 2. ledna 2018

MILADA

Odkaz

Ahojte! ☺

Dnešní filmovou recenzi věnuji filmu, pojednávajícím o velké ženě našeho národa - Miladě Horákové. Přestože jsem jej stihla zhlédnout už před Vánoci, mé zhodnocení přináším až teď. Důvod je prostý - její příběh není zrovna v souladu s předvánoční náladou...

Odkaz

Moje anotace:

Film je vlastně zpracovaná biografie slavné, průbojné a cílevědomé ženy Milady Horákové. Je vyprávěna formou dopisů, které zanechala své dceři, již se dostanou do rukou až o mnoho let později. Příběh se odehrává během druhé světové války a krátce po ní. Putujete Miladiným životem od čerstvé dospělosti až po její smrt. Během toho se vžíváte do oné těžké doby... Přesto v ní Milada bojovala. I přes všechny bolesti, smutky, nespravedlnost a nenávist se nevzdávala. Svůj život zasvětila boji za demokracii, který považovala za smysl svého bytí. Byla to velká osobnost, která si zaslouží, aby lidé znali její příběh.


Můj názor:

Přestože nemám ráda filmy s válečnou tématikou, před Miladou musím smeknout. Její příběh je vyprávěn opravdu poutavě, dokonce zaujal i mě. Věděla jsem, kdo byla Milada Horáková, ale nikdy jsem se o její život víc nezajímala. Tento film mi toho o ní ale řekl opravdu hodně. Jak vypadala její rodina, jaká vlastně byla ona sama, jaké následky nesla za své projevy, jak statečná doopravdy byla a přes co všechno si ona i její rodina museli projít. Zjistíte, že to opravdu byla velká bojovnice. Za mě tedy samotné zpracování příběhu a jeho obsah na jedničku!

Velkým plusem je, že jste se díky skvěle vyjádřeným pocitům herců a ztvárnění jejich rolí dokázali vžít do té doby, příběh se vás dotýkal a vyvolával ve vás spoustu emocí. Konec byl pak pro mě natolik dojemný, že se mi z oči vykoulelo pár slz.

Nedá se říct, že by šlo vyloženě o historický film. Tématika ano, zpracování ne. Je vytvořen tak, aby zahrnul důležité okamžiky, ale aby to pro běžného diváka nebyl jen sled dat, která si stejně nezapamatuje, pokud ho tato oblast nezajímá. Historicky tak akorát, poselství film předal, obrázek i laikům vytvořil, nenudil... Podle mě splnil vše, co měl!


Hodnocení:

Celý film se mi líbil, přestože se této tématice vyhýbám. Pomohl mi udělat si obrázek o oné době. Dostal mi Miladu do povědomí tak, že si její příběh teď budu pamatovat. Poutavé, hezky zpracované, emotivní... Přesto mu nemůžu dát plný počet bodů, protože k filmům s takovým hodnocením mám přece jen o něco blíž.

Bodové ohodnocení je pak 8/10! ☺


Viděli jste tento film? Co na něj říkáte? A znali jste před ním příběh Milady Horákové? ☺

Blogerka Klárka

4 komentáře:

 1. Naprosto souhlasím :)
  Taktéž jsem ho viděla chvilku před Vánoci a ačkoliv znám ještě lepší válečné filmy, Milada není vůbec až tak špatná, jak většina tvrdí :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já právě na válečné filmy jinak moc nekoukám, takže možná i proto se můj názor liší. Brala jsem to prostě jako film, který měl poučit, ale nebýt jen „dokumentem“. Právě díky tomu zpracování se líbil i mně, jako laikovi. ☺

   I tak vím, že bylo spoustu negativních ohlasů právě na obsah/zpracování. Tohle je ale čistě můj názor, který se mnou samozřejmě nemůžou všichni sdílet. ☺

   Vymazat
 2. Zajímavý článek od tebe :) Film jsem viděla, přesně jak sama píšeš, není to můj styl :) Ale je určitě super, že něco takového bylo natočeného, aby to lidi měli pořád na paměti.

  WantBeFitM

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Maličko ano... :3

   No, právě i přesto, že to není mě válečné snímky neberou, mě překvapilo, že se mi tento film líbil. Klidně bych si ho i pustila znovu, kdyby přišla nálada. ☺

   A souhlasím s tebou, je dobré něco takového dostat do paměti lidí. U mě se to určitě povedlo... ☺

   Vymazat